Про затвердження Програми фінансового забезпечення територіальної оборони на 2024 рік

Опубліковано: 25.01.2024

Download iconФайли
Print iconНадрукувати

ЧЕРВОНОГРАДСЬКА МІСЬКА РАДА

ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ

Львівської області

Тридцять п’ята   сесія восьмого скликання

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

 

25.01.2024

м.Червоноград

2273

 

 

 

 

 

 

Про затвердження Програми фінансового забезпечення територіальної оборони на 2024 рік

 

 

 

 

       

 

 

Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 91 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про основи національного спротиву», Червоноградська міська рада

ВИРІШИЛА:

 

1.Затвердити  Програму фінансового забезпечення територіальної оборони на 2024 рік, що додається.

Головний розпорядник коштів – виконавчий комітет  Червоноградської міської ради.

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань бюджету (Остапюк П.П.), першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Балка Д.І.

 

Міський голова         

(підпис)

Андрій ЗАЛІВСЬКИЙ

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Червоноградської міської ради

                                                                  25.01.20242273

             

Програма фінансового забезпечення територіальної оборони на 2024 рік

І.Загальні положення

В умовах бойових дій на території нашої держави фінансування підрозділів територіальної набуває загальнонаціонального значення.

Існуюча система територіальної оборони не передбачає участі сил територіальної оборони в заходах цивільного захисту населення у мирний  час та в умовах особливого періоду.

Сили територіальної оборони, добровольці, молодь боронять нашу незалежність на усіх фронтах війни, яку нав’язав нам агресор.

Комплектування підрозділів територіальної оборони має бути змішаним. Насамперед необхідно здійснювати відбір на добровільних засадах за рахунок місцевого населення та молоді, яка досягла повноліття, а потім комплектувати відповідно до мобілізаційних завдань.

Діюча система територіальної оборони потребує сучасної матеріально-технічної бази, військової техніки для виконання завдань за призначенням.

Враховуючи зазначене, доцільно визначити такі завдання територіальної оборони в громаді:

1) своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або/чи угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України;

2) участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;

3) участь у підготовці громадян України до національного спротиву;

4) участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;

5) участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об’єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення, районного у містах рад, сільських, селищних, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення;

6) забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;

7) участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій;

8) участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах;

9) участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;

10) участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;

11) участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника).

 

РОЗДІЛ ІІ. Визначення мети Програми

  Мета Програми:- узгодження дій органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України та інших військових формувань, загальноосвітніх навчальних закладів щодо цілеспрямованої підготовки молоді до захисту Вітчизни;

-  підтримання мобілізаційної готовності підрозділів територіальної оборони, на рівні необхідному для виконання завдань за призначенням;

- підвищення рівня роботи органів місцевого самоврядування в проведенні військово-облікової роботи, залучення мобілізаційних ресурсів громади;

- матеріально-технічне забезпечення роботи територіальної оборони.

 

РОЗДІЛ ІІІ. Завдання Програми:

  • забезпечення діяльності територіальної оборони громади;
  • проведення заходів бойової та мобілізаційної готовності місцевого значення;
  • організація підвозу до місць пов’язаних із виконанням військового обов’язку, військову службу за контрактом та військову службу в резерві і інше;
  • забезпечення засобами зв’язку, комп’ютерною технікою, меблями, водопостачанням та водовідведенням, запасними джерелами живлення та інше.

 

РОЗДІЛ IV. Обсяги та джерела фінансування Програми

Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету територіальної громади на підставі рішення Червоноградської міської ради  та розпорядження міського голови про виділення коштів з бюджету.

          Реалізація Програми відбуватиметься протягом 2024 року.

 

РОЗДІЛ  V. Очікувані результати виконання Програми

Виконання Програми дасть змогу забезпечити боєздатність підрозділів територіальної оборони шляхом:

 - зміцнення матеріально-технічного забезпечення,

 - організацією проведення навчань, зборів, тренувань військових частин, підрозділів територіальної оборони;

 - здійснення діяльності органу місцевого самоврядування, пов’язаної з організацією територіальної оборони.

 

РОЗДІЛ VI. Координація та контроль за реалізацією Програми

Координація роботи між виконавцями Програми та контроль за ходом її реалізації покладається на виконавчий комітет Червоноградської міської ради, який визначений головним розпорядником коштів.

 

РОЗДІЛ VII. Паспорт Програми

  1. Ініціатор розроблення програми: виконавчий комітет Червоноградської міської ради.
  2. Відповідальний виконавець програми: виконавчий комітет Червоноградської міської ради.
  3. Учасники програми: виконавчий комітет Червоноградської міської ради.
  4. Термін реалізації програми: 2024 рік.
  5. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього –2500 тис.грн.

РОЗДІЛ VIIІ. Заходи Програми

з/п

Зміст заходу

Виконавці

2024 рік, тис. грн.

1.

Перевезення тіл загиблих (померлих) військовослужбовців з моргу до місця поховання (ДК 021:2015: 60170000-0 – Прокат пасажирських транспортних засобів із водієм)

Перевізники

99,0

2.

Довезення родичів загиблих (померлих) військовослужбовців до місця поховання (ДК 021:2015: 60130000-8 - Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів)

Перевізники

99,0

3.

Перевезення тіл загиблих (померлих) військовослужбовців (ДК 021:2015: 98370000-7 – Поховальні та супутні послуги)

Перевізники

99,0

4.

Довезення членів родин загиблих (померлих) військовослужбовців до місця поховання (ДК 021:2015: 60140000-1 - Нерегулярні пасажирські перевезення)

Перевізники

99,0

5.

Придбання квадрокоптерів DJI Mavic 3T

Постачальник за   результатом тендеру

2104,00

 

Примітка: Програма розроблена і фінансується в межах коштів передбачених у місцевому бюджеті на поточний рік. У відповідності до уточнення місцевого бюджету на 2024 рік вносяться зміни у Програму.

 

Номер сесії35
Номер засідання8
Дата рішення25.01.2024
Статус рішенняЧинне