Хто піклується про психічне здоров’я червоноградців? Результати впровадження проєкту з охорони психічного здоров’я у Червонограді

В Україні понад 8 мільйонів людей потребують допомоги у сфері психічного здоров’я щороку. З них більшість (6,4 млн) не отримують потрібну допомогу через низку факторів, серед яких низька обізнаність про тему психічного здоров’я та обмежений доступ до послуг у цій сфері. Саме тому Червоноградська міська рада за підтримки україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U) з початку 2020 року активно займається розвитком послуг у сфері психічного здоров\'я громади:
«Серед основних задач MH4U – стимулювання лідерства та зміцнення структур, що працюють в сфері психічного здоров’я, підвищення обізнаності населення з питань психічного здоров’я, а також підтримка спроможності громад надавати якісні послуги у сфері психічного здоров’я, які відповідають потребам населення. Львівська область – один із пілотних регіонів проєкту, де ми спільно з представниками громад поступово рухаємось до створення та підтримки спільнот, які турбуються про психічне здоров’я своїх мешканців. У Червонограді створена Локальна команда впровадження проєкту з охорони психічного здоров’я, яка є міжгалузевою групою, що має у фокусі своєї уваги саме сферу психічного здоров’я громади Червонограда», – зазначає Орест Сувало, експерт проєкту «Психічне здоров’я для України».
Команду було створено для планування, впровадження та покращення послуг у сфері психічного здоров’я жителів червоноградської громади. Її учасники – важливі лідери у нашій спільноті у сфері охорони здоров’я, соціального захисту, освіти та громадського сектору.
«Перше засідання Локальної команди відбулось 20 лютого 2020 року, і за час свого існування ми встигли впровадити низку важливих активностей у нашій громаді. Для початку ми провели дослідження наявних у Червонограді потреб та ресурсів з надання допомоги з питань психічного здоров’я. І в результаті створили буклет з переліком служб та послуг у сфері психічного здоров’я для громади Червонограда, аби наші жителі знали, де вони можуть отримати необхідну допомогу. Також з підтримкою проєкту MH4U було проведено навчання сімейних лікарів, психіатрів та соціальних робітників по програмі MhGAP, яка спрямована на подолання прогалин у сфері психічного здоров’я. А наші працівники освіти та соціальної сфери пройшли тренінги MH4U з навичок психологічного відновлення та «Універсальний тренінг психічного здоров’я», – розповідає Галина Лобащук, головна спеціалістка з питань виховної роботи та позашкільної освіти відділу освіти Червоноградської міської ради, учасниця Локальної команди впровадження проєкту з охорони психічного здоров’я у Червонограді.
Однією з інших важливих активностей, що було впроваджено за діяльності команди, є навчання психологів Центру соціальних послуг Червонограда за методикою Mental Trek. Це інтерактивна освітня виставка для підлітків, що не лише інформує про засоби підтримки і досягнення власного психічного здоров’я у повсякденному житті та кризових ситуаціях, а й навчає бути толерантними до людей, які мають психічні розлади або перебувають у стані психічного неблагополуччя та допомагає їх підтримувати.
«Mental Trek – це якісний інструмент, який у зрозумілій та інтерактивній формі допомагає краще зрозуміти своє психічне здоров’я, що поєднує в собі низку комунікативних та тренінгових напрацювань з інтерактивними іграми в рамках мобільної виставки. Перейнявши усі необхідні знання, ми тепер активно проводимо навчання вчителів та учнів Червонограда. Вже зараз ми отримали багато позитивних відгуків про такий формат навчання, тому будемо продовжувати поширювати Mental Trek серед майбутнього покоління нашої громади» – додає Христина Чемерис, психологиня Червоноградського міського центру соціальних служб, учасниця Локальної команди впровадження проєкту з охорони психічного здоров’я у Червонограді.
Також до події приєдналась Амбасадорка психічного здоров’я проєкту MH4U, яка поділилась власним досвідом життя з психічним розладом та наголосила на важливості охорони психічного здоров’я у громаді. Мета Програми Амбасадорів психічного здоров\'я – боротися зі стигмою психічних розладів і підвищувати рівень толерантності до людей, які мають досвід життя з психічними розладами завдяки особистому досвіду. «Я живу у Львові, але родом з містечка у Львівській області, тож радо прийняла запрошення на сьогоднішню подію. Нещодавно моя лікарка-психіатр поставила мені діагноз межовий розлад особистості з депресивними і тривожними епізодами, і це дало мені відповіді на багато питань. Коли я побачила новину про запуск Програми Амбасадорів психічного здоров’я, вирішила приєднатись до неї, аби показати на власному прикладі, що йти до психіатра – не соромно, і відвідувати психолога – це також нормальна практика. Також я рада, що з її допомогою я не почуваюсь самотньою і маю змогу ділитися своїми переживаннями. Кожен має різні проблеми, але не всім вдається їх подолати самостійно. Тож аби не страждати, і не погіршувати свій стан, варто звертатися до спеціалістів. І не менш важливо, коли можливість такої допомоги є доступною у громаді для її жителів. Наприклад, соціальна послуга консультації психолога надає можливість людям отримати допомогу і зняти стигматизацію з теми психічного здоров\'я. Це особливо важливо в невеликих містах, де у мешканців немає дуже широкого доступу до таких спеціалістів», – сказала Ірина Роговик, Амбасадорка Програми психічного здоров’я MH4U, м. Львів