Які зміни внесено до генерального плану міста Червонограда?

Нині діючий план затверджений рішенням Червоноградської міської ради від 29.12.2006 року № 105. Як зазначив начальник управління містобудування та архітектури Юрій Фігар, враховуючи те, що 2011 року прийнятий Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» та внесено ряд інших змін в законодавство, набрали чинності нові державні будівельні норми і правила, що стосуються планування територій населених пунктів. З метою приведення Генерального плану до сучасних норм чинного законодавства, керуючись законом «Про місцеве самоврядування», Червоноградська міська рада ухвалою від 19.09.2019 р. за № 1371 прийняла рішення про розробленя проекту змін до Генерального плану м. Червонограда з метою його приведення до чинних нормативних вимог.
Громадські обговорення проекту змін до Генерального плану розпочато з дня їх оприлюднення на веб-сайті Червоноградської міської ради та в друкованих ЗМІ. Тривають вони у термін з 14січня по 12 лютого включно. Таким чином громадськість має право в письмовій формі чи в електронному вигляді надсилати свої зауваження та пропозиції до проекту змін до Генерального плану та звіту про стратегічно-екологічну оцінку.
З доповіддю про зміни в генеральний план міста Червонограда виступила головний архітектор проекту Державного інституту проектування Інесса Склярова. Як зазначила доповідачка, новий проект виконаний на новій картографічній основі в державній системі координат. Він використовує історико-архітектурний опорний план, розроблений в 2014 році. В складі Генерального плану розробляється розділ цивільної оборони.
В схемі планування Львівщини Червоноград розглядається, як промисловий центр, провідними галузями якого є вуглевидобувна, харчова, легка, будівельна промисловість, машинобудування та металообробка. Згідно статистичних даних, чисельність населення Червоноградської ОТГ станом на 1 січня 2021 року становила 89315 осіб, в тому числі в Червонограді – 65180 осіб. Відповідно до еенерального плану у розрахунковий термін на 2040 рік прогнозується кількість населення – 70 тис. осіб і збільшення зайнятих працівників у промисловості з 8 до 10 тисяч.
Щодо перспектив вугільної галузі, в Червоноградському гірничо-промисловому районі працює 7 шахт, з них 6 діючих в ДП «Львіввугілля». За інформацією підприємства, до 2025 року передбачено закриття шахти «Великомостівська». Перспективною вважається шахта «Степова», яка знаходиться за межами міста. Тому для повно цінного функціонування регіону слід залучати нові сфери виробництва, що сприятиме зайнятості працездатного населення.
Існуючий житловий фонд у місті складає 1559000 м кв загальної площі, в тому числі квартирна забудова становить майже 94%. Таким чином середня забезпеченість житловою площею становить майже 24 м кв на особу. Генпланом передбачається розміщення на вільних територіях середньо і багатоповерхового квартирного житла в кількості 2300 квартир.
Садівничі товариства, розташовані в районі вул. Хмельницького та кварталу Солокія, які не потрапляють в зону планувальних обмежень, пропонується поступово трансформувати в садибне житло.
Сформована у місті мережа громадського обслуговування в цілому забезпечує потреби проживаючого населення і прилеглих територій. Існуюча ємність освітніх закладів є достатньою, в той же час кількість дітей в дошкільних закладах перевищує їх ємність. Генпланом передбачається подальший розвиток та удосконалення системи гро мадського обслуговування, для чого пропонується комплексне впорядкування, реконструкція існуючих окремих споруд, будинків, дитячих дошкільних установ, збільшення місткості закладів охорони здоров’я для надання стаціонарної медичної допомоги, розміщення нових спортивних фізкультурно-оздоровчих споруд, розміщеня нових закладів дозвілля та відпочинку.
Щодо територіального розвитку, Червоноград обмежений своєю адміністративною територією. Тому генпланом пропонується освоєння окремих вільних ділянок серед існуючої забудови, використання садівничих ділянок, колективних товариств.Садівничі ділянки в районі шахти № 2 «Червоноградська» планується резервувати для садибного житла на перспективу. Для розміщення об’єктів обслуговування, соцсфери, дитячих дошкільних установ та інших закладів громадського призначення передбачається освоєння 8,4 гектарів. Ще майже 9 гектарів пропонується резервувати на перспективу. Територія понад 20 гектарів передбачається для розміщення виробничих підприємств. На даний час 13 га уже відведені.
Площа території міста Червонограда в адміністративних межах становить 1779 гектарів. Генпланом пропонується збільшення площі шляхом приєднання прилеглої до міста території в північно-західній його околиці, де в перспективі планується завершення будівництва квартир кварталу Добрячинський. А також включити територію в районі шахти «Великомостівська» для розвитку виробничої зони. Згідно з пропонованою новою межею, площа земель міста становитиме близько 1789 гектарів. Доцільним є впорядкування західної межі міста зі сторони Острова та північно-західної зі сторони Добрячина і встановленя цієї межі вздовж проектованих об’їздних доріг.
Генпланом пропонується повернення у корисне користування ділянки колишнього полігону ТПВ по вулиці Промисловій та шахти «Великомостівська» після її закритя, формування нового сельбищного утворення вздовж вулиці Грушевського (дамби) в якості перехідного елемента між старою і новою частинами міста. Формування зони рекреації для більш активного включення водних просторів для організації спорту та відпочинку на воді (вздовж набережної Бугу). Нова забудова, що планується в межах впливу історичного середовища старого міста має відповідати вимогам щодо доповнення характеру цього середовища в масштабно-архітектурному співвідношені з оточенням має стати новим епіцентром громадського обслуговування.
Передбачено генеральним планом завершення формування кварталів Левада, Солокія та, зокрема, в районі вулиць Яворницького та Гоголя. По вул. Грушевського (дамби) передбачено формування нових кварталів компактної квартирної забудови обмеженої висотності (до 4 поверхів). Освоєння резервної території в районі вулиць Корольова, Мазепи, Бандери для розміщення багатоквартирної забудови.
Генпланом пропонується реконструкція, модернізація діючих об’єктів комунально-господарського призначення, розміщення очисних споруд, дощових стоків в районі кварталів Левада і Добрячинський, ліквідація недіючих котелень.
Червоноград справляє враження ”зеленого” міста. Однак площа зеленої території загального користування (парки, сквери, бульвари) є недостатньою і становить близько 20 гектарів, або 3 м кв на людину. Згідно з нормами цей показник повинен становити не менше 7м кв. Для забезпечення достатньої площі зелених територій пропонується впорядкування існуючих зелених зон, облаштування нових парків і скверів.
У Червонограді налічується близько 18000 індивідуальних автомобілів, переважна більшість яких не забезпечені місцями зберігання. Планом пропонується реконструкція нових вулиць і доріг, завершення магістральної вулиці Корольова, створення зручного транспортного сполучення забудови в районі вул. Гоголя з вулицями Івасюка і Героїв Майдану. Організація транспортного об’їзду вулиць Промислової і Хмельницького, що сполучатиме західну і північну промзони , а також забезпечуватиме зручний зв’язок із селами Рудки і Борятин. Запроектовано будівництво транспортних зв’язків на стику вулиць Львівська-Промислова, Львівська-Радехівська, об’їздна Р-15 Промислова. Будівництво ділянки об’їздної автодороги Р-15 в західній околиці міста, паралельно до існуючої залізничної колії для оптимізації руху транзитного транспорту, а також вантажівок, розміщеня додаткових стоянок і гаражів для зберігання індивідуального транспорту.
Значна частина міста є несприятливою з огляду на високий рівень ґрунтових вод. Генпланом пропонується комплекс заходів щодо влаштування підсипки територій намічених під забудову ( вул. Корольова, Мазепи, Бандери, частково квартали Левада, Добрячинський, в районі вулиці Грушевського і дамби). Орієнтовна площа, що потребує підсипки близько 58 гектарів. Влаштування дренажів, очищеня водовідвідних каналів тощо. З метою захисту від можливого затоплення житлового кварталу Солокія передбачається облаштування захисної дамби.
Щодо інженерного забезпечення, пропонується впровадження енергозберігаючих технологій, реконструкція теплових мереж, котелень, об’єктів інфраструктури, забезпеченя надійного електропостачання кварталів нової забудови, оптимізація роботи систем водопостачання та водовідведення та здійснення заходів щодо зменшення втрат води, реконструкція каналізаційних очисних споруд тощо.
Внаслідок обговорення, підсумувала Інесса Склярова, необхідно врахувати усі зауваженя і пропозиції. В подальшому проект розглядатиметься на містобудівній раді при обласній адміністрації. Після чого він буде скерований на державну експертизу і після позитивного висновку може бути затверджений у встановленому порядку.