Кому і як нараховується абонплата за місця загального користування у багатоповерхових житлових будинках.

Місця загального користування – це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (горища, підвали тощо). За рахунок тепловиділень від ізольованих розподільчих трубопроводів, які розташовані в підвалах створюються належні умови для функціонування мереж водопостачання та водовідведення, інших інженерних комунікацій.
Серед співвласників багатоквартирних будинків утвердилась думка, що в разі відключення приміщення (квартири) від системи централізованого опалення та встановлення альтернативних джерел обігріву помешкання вони не повинні сплачувати за послуги теплопостачання. Проте законодавством України передбаченні зобов’язання співвласників будинку щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції будинку пропорційно до частки співвласника, а також оплати комунальних послуг.
Як повідомив директор КП «Червоноградтеплокомуненерго» Степан Дмуховський, підприємство здійснює теплопостачання близько 350 будинків, 71 з них обладнаний вузлами обліку теплової енергії. У відповідності до пункту 8 наказу № 358 Міністерства розвитку громад та територій України в таких будинках для нарахування за функціонування внутрішньо будинковими системами встановлені відсотки від спожитої теплової енергії: 1 – 5 поверхові будівлі – 25%,6 – 10 поверхові – 20%, вище 10 поверхів – 15%. Вони розподіляються між усіма мешканцями, які проживають в будинку, незалежно від того мають вони централізоване теплопостачання чи ні.
Відповідно до цих розрахунків, абонплата для тих, хто користується центральним опаленням зменшується. Тим, хто від нього відключився, з метою відшкодування витрат на внутрішньо будинкове опалення, нараховуватиметься плата за місця загального користування. За словами Степана Дмуховського, це справедливий розподіл, оскільки ті, хто відключився також споживають теплову енергію, яка подається в будинок. Підприємство ж від цього не отримує жодних додаткових коштів.
Нарахування проводяться на кожен конкретний будинок, в залежності від його площі, кількості квартир, які відключилися від центрального опалення тощо. Тому в деяких будинках плата за місця загального користування може бути (умовно) 20грн в інших – 200.
«Якщо в когось виникають запитання по кожній окремій квартирі, просимо звертатися до нас, ми надамо усі необхідні роз’яснення, – зауважив Степан Дмуховський. – В разі, якщо мешканці будинку не погоджуються здійснювати таку проплату, існує юридична можливість від неї відмовитися. Для цього потрібно провести загальнобудинкові збори, скласти протокол і подати його в міську раду на розгляд комісії, яка й прийме відповідне рішення».